LÜTFEN OSURMAYIN

alt


Sevgili kampanya destekçilerimiz bize de biri gelse dese ki "osurma ısınmayalım" biz de osuran yerlerimizle güleriz. Ama bunu diyen biz olunca ve gülen siz olunca gururumuza dokanıyo... Ama durum bildiğiniz gibi değil. Osuruk gerçekten küresel ısınmayı tetikliyor. Hani esprisi vardır bütün Çinliler aynı anda zıplasa dünya yer değiştirir.. Ama bu espri değil bütün Çinliler aynı anda osursa dünya yok olur! Osurukta metan gazı vardır ve metan gazı yanıcı bir maddedir. Komedi filmlerinde gördüğümüz tam osururken kıçına ateş tutulan nice aktörler yanarak aramızdan ayrılmıştır. Yeri gelmişken sitemizle ilgili birçok forumda konu açıldı. Dikkatimizi çeken şey ise şu : sürekli geyik,komedi başlığı altında açılıyor. Bu işin şakasını yapıyorsanız size diyecek hiçbir şeyimiz yok!!! Bakınız burada Wikipediadan osuruk hakkında bilgi var.
Halkdilinde osuruk tıp dilinde flatulans Latince flatus vücuttaki toksinleri atmanın bir yoludur. Mide ve bağırsaklarda biriken aşırı miktardaki gazın baskı yapması sonucunda oluşur. Osuruklar ana olarak beş çeşit gazdan oluşur NitrojenN2
karbondioksit CO2
hidrojen H2
metan CH4
oksijen O2
Bunlardan metan patlayıcıdır. Yandığı takdirde mavi renk güçlü bir alevi olur. Kokunun nedeni karbon C ve sülfürdür S. Ağzımızı her açışımızda içeri hava girer ve döngü başlar. Tahmin edeceğiniz üzere içeri giren hava dışarı çıkmak zorundadır. Bu durumda hava sekiz metrelik bir sindirim tünelinden geçtikten sonra dışarı çıkabilir. Hava önce midemize girer. Bu sırada hala sadece oksijen ve nitrojenden oluşan havanın bir kısım oksijeni burada emilir geri kalan mideden bağırsağa geçer. Fermantasyon sonucu ortaya çıkan karbondioksit de birleşime katılır. Osuruğa gürültülüyüksek ve sulu sesi ile kokusunu verebilmek için bağırsaklarda protein ve karbonhidrat olması gerekir. Sindirim sırasında bakteriler fermente olup kalan besinlere saldırır. Bu sırada diğer gazlar üretilir. Bazı yiyecekler gaz üretimini destekler lahana gibi selüloz açısından zengin besinler fasulye bezelye nohut mantar vb.


Norveç'te çocuklar kar duasına çıktı

Kışı, karı çok seven ve tüm yaşamı buna uyumlu ülkelerden Norveç'in başkenti Oslo'da dahi çocuklar artık kar duasına çıkmaya başladı.

Associated Press ajansının atmosferin kirlenmesi anlamına gelen ve ''Küresel Isınma'' olarak kapıda bekleyen felaketin artık acil önlemlerle 'bir nebze' giderilebilmesi için yaptığı derlemede, dünya ikliminin korunmasında kutupların ve buz katmanlarının önemi anlatılıyor.

50 yıl arayla 1957-58'den beri ilk kez resmen dün ilan edilen Uluslararası Kutup Yılı'nda 63 ülkeden 50 bin bilimadamı, yeryüzünün bekası için çalışıyor.

Hükümetler arası iklim değişikliği panelinin geçen ayki raporunda, dünyanın giderek ısınmasının kesinlikle insan eliyle başta sera etkisini yaratan sanayiden atmosfere salınan karbondioksit gazından kaynaklandığı belirtildi.

Monaco Prensi 2'nci Albert, kutup bölgelerini birkaç kez ziyaret etmiş kişi olarak dün Fransa'nın başkenti Paris'te yaptığı açıklamada, ''21'inci yüzyılda tüm dünyaya en büyük tehdidin atmosferin ısınması olacağını'' söyledi.

Ekoloji uzmanları, biyologlar, fizikçiler, yerbilimciler;uydular, buzkıran gemileri, denizaltılar kullanarak kuzey ve güney kutuplarında yaşamı daha yakından mercek altına alacak.

Bilimadamlarına göre, çoğu yerde 400 metre kalındığında dev deniz buzlası olan donmuş deniz Kuzey Kutbu, eriye eriye yok olacak ve bu da tüm dünya iklim dengelerini mahvedecek.

Kuzey'in erimesi en hızlı

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) uydularından gelen bilgilerle yapılan araştırma, 2004 ve 2005 yılları arasında Kuzey Buz Denizi'ndeki buz tabakalarında çarpıcı değişiklikler ortaya çıkardı.

Daimi (yıl boyunca erimeyen) kalın buz kütlesinin büyüklüğünde 2005'te yüzde 14 oranında azalma kaydedildi.

Buz kütlesindeki bu azalmayla Türkiye'nin yüzölçümüne yakın büyüklükte, 730 bin kilometrekarelik alan kaybı, erime meydana geldi. Bu durum, Rusya ve Avrupa'nın kuzeyindeki Doğu Kutup Bölgesi'nde kütle kaybına yol açtı.

Amerika kıtası ve Atlantik Okyanusu'nun kuzeyini kapsayan Batı Kutup Bölgesi'nde buz kütlelerinindeyse tedrici yığılma görüldü.

Her on yılda bir, ortalama olarak yüzde 6.4-7.8 arasında azalan buz kütlelerinin bir yıl içinde yüzde 14 oranında azalması bilim adamlarınca tehlike olarak kaydedildi.

Önceki yıllara oranla 18 kat daha fazla olan alan kaybının sebepleri araştırılıyor. Bu durumun normal dışı rüzgar akımından mı kaynaklandığı, yoksa kutuplardaki erimenin hızında büyük değişimin habercisi mi olduğu merak ediliyor.

Doğu Kutup Bölgesi'nde 2005 yılında görülen normal dışı rüzgar akımlarının buz kütlelerini doğudan batıya doğru kaydırmış olabileceği düşünülüyor. Fakat, uzmanlar bu kadar büyük buz kütlesinin sadece rüzgarlar tarafından kaydırılabileceğini düşünmüyor.

Kütle kayması hava sıcaklığını artırıyor

Kütle kaymasının, hava sıcaklığı artışının çarpıcı göstergesi olabileceği düşünülüyor. Kuzey kutbu, küresel ısınmanın iki katı hızda ısınıyor. Buz kütleleri, beyaz renkleri nedeniyle güneş ışınlarını yansıtıyor.

Yansıyan ışınlar, daha koyu renkte olan okyanus tarafından emiliyor ve okyanus sularının daha çok ısınmasına sebep oluyor. Isınan okyanus suları buzları eritiyor.

Buz kütleleri azaldıkça dünya daha hızlı ısınıyor ve bu durum küresel ısınmanın etkilerini tahmin edilenden çok daha erken olabileceği anlamına geliyor. Yapılan son araştırmalar, Kuzey Kutbu'nu her yaz kaplayan buz kütlesinin büyüklüğünde ve kalınlığında küçülme olduğunu ortaya çıkardı.

Son 20-30 yılda yaz aylarındaki buz kütlelerinin önceki dönemlerle karşılaştırıldığında her yıl binde 7 oranında küçülmüş olduğu göze çarptı. Uydu cihazları tarafından 2005 yılının eylül ayında kaydedilen buz örtüsünün kalınlığının, 1978 yılından beri görülen en düşük seviyede olduğu belirtildi.

California'daki NASA jet motorları laboratuvarında yapılan araştırmada, yaz buz örtüsünden farklı olarak daimi buz örtüsünün büyüklüğü ölçüldü. Daimi buz kütlesi, 3 metre kalınlığında olan ve en az bir yaz mevsimi boyunca varlığını koruyabilen, buzulların ana kütlesini oluşturan buz kütlesine verilen isim.

Mevsimsel buz kütlesiyse kış mevsiminden sonra yaz güneşiyle eriyen ve daimi buz kütlesinden daha ince yapıya sahip olan buz kütlesi.

İki buz kütlesi birbirlerine çok benzemekle birlikte, bazı farklılıklar gösteriyor. Bir tatlı su buzu olan daimi buz kütlesinin yüzeyi mevsimsel buza göre çok daha sert oluyor ve içinde daha çok baloncuk bulunuyor. Araştırmanın liderliğini yapan Dr. Son Nghiem'e göre, buzullardaki serpintiyi ölçebilen radarlı ölçüm aletleri birbirine çok benzeyen bu iki farklı buz kütlesini ayırt edebiliyor.

Kuzey yarımkürede kış mevsiminin başlangıcı kabul edilen 21 Aralık tarihli 2004 ve 2005 kayıtları arasında büyük farklılıklar göze çarptı.

Atabaşkan Kızılderilileri

''Atabaşkan'' da denilen Alaska ve Kuzey Kanada'nın Kızılderililerinin Athasaskan Meclisi'nin üyesi James Allen, ''Gıda kaynaklarımız, balık avı ve doğal ilaç alanlarımız günden güne daralıyor'' diyor.

Eskimolar için de gidişat aynı. Kuzey Kutbu Arktika'nın yerküre karşıtı altıncı kıta Güney Kutbu Antarktika'da da son 35 milyon yılın 5 km'ye yaklaşan kalınlıktaki, eski gölleri dağları yutmuş dev buz örtüsü de balon, teleskop ve uydularla incelenecek.

BM Meteoroloji Örgütü'nün desteklediği 'Uluslararası Kutup Yılı' girişiminin başkanı David Carlsson, ''50 yıl önce dünya buz tabakalarında ve buz dağlarındaki değişim bilinmiyordu, bugün görülüyor'' dedi.

Rus coğrafya uzmanı Vladimir Kotlyakov da, ''Küresel ısınmadan Rusya da bariz nasibini alıyor'' diyor.

Kutup yılı eşbaşkanı ve Avustralya hükümeti Antarktika kurulu araştırmacısı Ian Allison, ''Yüz yıl sonra Kuzey Kutbu'nun artık tamamen eridiği, daimi buz kütlelerinin kuzey'de yok olduğu görülecek'' dedi.

Norveç'in Ny_Alesund Kuzey Kutbu Enstitüsü'nün Müdürü Kim Holmen, ''Son yıllarda buzdağları giderek daha hızlı eriyor'' dedi.

İsveç'in Kuzey Kutup Dairesi'nin 200 km kuzeyinde yer alan tamamen buzdan inşa edilmiş Jukkasjarvi Buzoteli, kutup araştırmaları için simgesel dev hidrojen balonunu göğe saldı.

Bilimadamları, kutupların geri kalan ömründe mümkün olduğunca sağlıklı yaşamasının tüm dünya için en derinde yaşamsal önemi olduğunu her gün daha fazla vurguluyor.

Créer un site gratuit avec e-monsite - Signaler un contenu illicite sur ce site

×